STRONA GŁÓWNA
 Aktualności
 GCI w skrócie
 Dlaczego GCI ?
 Wolontariat
 Działalność gospodarcza
 GCI w Śląskim
 Ważne adresy
Stronę odwiedzilo 3635 osób
 • Aktualności

  Uroczyste otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Gminnego Centrum Informacji

   

        Szacowni goście, piękne, nowoczesne pomieszczenia, znakomita oprawa i oczywiście, uroczyste przecięcie wstęgi. Świadkami tego wszystkiego byliśmy w poniedziałek 23 stycznia podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej i Gminnego Centrum Informacji w Sławkowie. Niewykorzystany i niszczejący od lat segment D Zespołu Szkół stał się od wczoraj niejako pozaszkolnym centrum edukacyjno - informacyjnym, w którym oprócz bibliotecznych książek i czytelni, mieszkańcy Sławkowa znajdą salę komputerową, salę multimedialną i pomoc w zakresie poszukiwania pracy. Jestem przekonany, że nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej pozwoli dodatkowo rozwinąć jej działalność i będzie służyć wszystkim mieszkańcom Sławkowa, a działalność Gminnego Centrum Informacji w najbliższym czasie da pierwsze wymierne korzyści - mówił Bronisław Goraj burmistrz Sławkowa, który wspólnie z Adamem Śmigielskim biskupem sosnowieckim, profesorem Janem Malickim dyrektorem Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Marianem Malickim przewodniczącym Rady Miejskiej w Sławkowie oraz Teresą Krzewicką dyrektorką sławkowskiej biblioteki dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi. Następnie biskup ordynariusz uroczyście poświęcił krzyż i nowe pomieszczenia biblioteczne. Nigdy nie przypuszczałem, chodząc przed laty wielokrotnie w Krakowie ulicą Sławkowską, że to takie urocze i ciekawe miasto. Gratuluję tak pięknej i okazałej biblioteki - mówił ksiądz biskup.

        Wśród zaproszonych gości byli ponadto ksiądz dziekan Antoni Kwiatkowski, Jerzy Grad Śląski Kurator Oświaty, Grażyna Walasz kierownik Wydziału Programów Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Bożena Respondek Starosta powiatu będzińskiego, Jerzy Talkowski Prezydent Dąbrowy Górniczej, Ewa Wolska Burmistrz Bukowna, Andrzej Cembrzyński Burmistrz Wojkowic, Andrzej Mruk Burmistrz Siewierza, Stanisław Paks Wójt Mierzęcic, Marian Kozieł Wójt Psar, radni powiatowi oraz radni miasta Sławkowa, bibliotekarze i w większości bibliotekarki, z terenu powiatu będzińskiego i nie tylko, kierownicy jednostek organizacyjnych miasta oraz mieszkańcy.

        Poniedziałkowa uroczystość rozpoczęła się w holu Zespołu Szkół od wystąpienia burmistrza Goraja, który przypomniał wszystkim historię sławkowskiej biblioteki i kolejne jej przeprowadzki... W tym roku mija 60 lat od chwili podjęcia decyzji o powstaniu w Sławkowie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dokładnie 24 kwietnia 1946 roku Gminna Rada Narodowa przyjęła stosowną uchwałę, w której postanowiono założyć Gminną Bibliotekę Powszechną przy pomocy państwa i miejscowego społeczeństwa... W 1987 roku kiedy przenoszono tymczasowo bibliotekę do poprzedniej chwilowej siedziby nikt nie przypuszczał, że dopiero w 2006 roku skończy ona swoją tułaczkę.

        Data otwarcia biblioteki w nowym budynku i Gminnego Centrum Informacji nie była przypadkowa. Dokładnie 61 lat temu, w 1945 roku wojska radzieckie oswobodziły Sławków spod okupacji hitlerowskiej, o czym przypomniał podczas prelekcji ppłk dr Zbigniew Matuszczyk. Krótkiemu wykładowi towarzyszyła wystawa w holu szkoły poświęcona II wojnie światowej i przygotowana przez Dział Kultury Dawnej MOK.

        Następnie mury szkoły wypełniła piękna muzyka i operetkowy śpiew solistów Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej - Ewy Mierzyńskiej i Andrzeja Smogóra, przy akompaniamencie zespołu w składzie: Grażyna Griner - instrument klawiszowy, Monika Wrzos - Wojtkowiak - skrzypce oraz Szymon Jakubiec - wiolonczela.

        Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie od poniedziałku zlokalizowana jest w zaadaptowanym segmencie D Zespołu Szkół, który udało się wyremontować między innymi dzięki dofinansowaniu Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego oraz wzrost efektywności zarządzania kulturą".

  C:\Documents and Settings\Janusz M\Pulpit\Aktualizacje\gci\16.jpg

  Z kolei Gminne Centrum Informacji powstało przy współfinansowaniu Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów "Pierwsza Praca". Wszystko w budynku jest nowe: meble, sprzęt komputerowy i multimedialny, sanitariaty, wyposażenie pomieszczeń. W sali komputerowej w ramach Gminnego Centrum Informacji do dyspozycji mieszkańców pozostaje 5 stanowisk komputerowych plus 3 komputery z Programu "Ikonka" Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz 2 z Ministerstwa Kultury. Łącznie 10 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz drukarka laserowa i kserokopiarka.

        Zaproszeni goście nie kryli podziwu dla nowej biblioteki oraz GCI i gratulowali ( niektórzy z nutą zazdrości) tak okazałej siedziby na miarę XXI wieku.